24 Ocak 2007

YOĞURTLU KEK

Dikkat ettimde uzun zamandır yemek tarifi göndermeyi bırakmışım.

Elbette hayattan kopuk bir ot gibi yaşamıyoruz. Düşünüyorum öyleyse varım. Düşünmediğin an zaten sen yoksundur. Aslında ot gibi yaşanıp toplanmayı beklemektense ya da koyun gibi güdülmektense (en kötüsü de aslında ot ya da koyun olduğunu anlamamaktır) olmasanda olur.

Bu günlerde bana arkadaşlar amann Oylum sende çok entel oldun dediler. Eee bende bir yemek tarifi göndereyim de ruhları şad olsun dedim.

Yaşadığımız için beslenmeye dikkat ediyoruz ama hem beynimizi hem bedenimizi hem de ruhumuza beslemeye dikkat ediyoruz ki yaşamamızın bir anlamı olsun ve ölürken hiç olmazsa çocuk doğurup karnını doyurmaktan başka işler de yaptık ohh ya anasını satayım dibine kadar insan gibi yaşadık diyebilelim.

Göçerken arkandan vah vah iyi kadındı deyip helvamı yiyip unutmalarındansa ilginç hatundu böyle düşünür şöyle yapardı üstelik bir marifetliydi.Yani hem kafası hem de bedeni çalışırdı diyebilsinler.

Gerçi iş yerinde yeni akım tüm güzel kızlarımıza renk renk atkılar örüyorum.En azından bana bir atkı bırakmıştı bu hatun bir fatiha okuyalım bari diyecekler:))) (herhalde)


Neyse gelelim keke.Aslında uyduruk bir kek bu.Ama bu sefer afili bir isim bulamadım.Onu da prezantasyonu geniş reklamasyonu meslek edinmiş arkadaşlara havale ediyorum.
Aniden misafir gelince hiç aklımda olmayan bu keki denemeye başardım.Saat yediden sonra uydurulmuş bir tarif bu.

MALZEMELER

· 4 yumurta
· 2 bardak un
· ½ bardak nişasta
· 1 limonun kabuğu
· 1,5 bardak şeker
· 1 bardak yoğurt
· 1 paket şekerli vanilin
· 1 paket kabartma tozu
· 1 paket tereyağı yada margarin


HAZIRLANMASI

· Tüm malzemelerinizi en ½ saat önceden buzdolabından çıkartın ve oda sıcaklığına gelmesini sağlayın.tereyağınızın iyice yumuşaması lazım.
· Yumuşamış tereyağı ile birlikte şekerinizi krema kıvamına gelene kadar çırpın.
· Teker teker yumurtaları ilave edin.Bir yumurtayı ekleyin iyice karışına kadar çırpın.
· Yoğurdu,unu,kabartma tozu ve vanilyayı koyarak karıştırmaya devam edin.
· Kek kalıbınızı yağlayın ve unlayın.
· Önceden 175 dereceye ısıtılmış fırında pişirin.kekiniz kokmaya başlayınca temiz ve kuru bir bıçakla pişip pişmediğini kontrol edin.

Afiyet olsun
Oylum ÖZMEN

Hiç yorum yok: