07 Mayıs 2007

TERABİTHİA KÖPRÜSÜ

Aynı isimli kitabından uyarlama ve okumadıysanız büyük kayıp..Öncelikle ödüllü kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Okulun ilk günü.Jess Aarons ilkokulunun en hızlı koşan çocuğudur.Ama bu biraz sonra değişecektir.
Ailesi kalabalık bir ailedir ve geçimlerini oldukça zor sağlamaktadırlar. Dört kızkardeşi vardır. Anne ve babası devamlı hesap yapmaktadırlar.Filmi izlerken babasının ilgisini çekemeyen Jess’in yalnızlığını hissedersiniz.

May bell Jess in küçük kız kardeşidir ve ağabeysine kelimenin tam anlamıyla hayrandır.Onun yanından hiç ayrılmaz.

Bu sene ki okul yarışlarına Jess ablasının pembe ayakkabıları ile katılmaktadır.Her ne kadar boyasa da gene de farkedilir giydiği kız ayakkabıları , pes etmez ve yarışlara katılır.Ama okula yeni gelen Leslie Burke adlı bir kız (AnnaSophia Robb-Çarli’nin Çikolata Fabrikasında şu sakız çiğneme şampiyonu) sadece erkek çocukların girdiği yarışa katılır ve Jess dahil tüm öğrencileri geride bırakarak birinci olur.

Ancak, Jess in asıl önemli özelliği hızlı koşması değildir. Bu içine kapanık çocuk çok güzel resim yapmaktadır.

Jess başlangıçta yeni gelen sarışın kıza büyük kızgınlık duyar. Oysa Leslie' de kendisi gibidir. Resim yapamaz ama çok geniş bir hayal dünyası vardır.Yalnızdır o da.

Bir gün bir hayal kurarlar ve gizli ülkeleri olan Terabithia’ yı keşfederler. Ülkenin Kral ve kraliçesi olurlar. O gizli ormanda tuhaf yaratıklar dev troller kötü kral için savaşan silahlı sincaplar vardır. Aynı zamanda hazinelerini saklayabilecekleri kırık dökük bir ağaç evi.


Evlerinin yanındaki derenin öte yanında bambaşka bir dünya vardır onlar için. Okul dönüşü çantalarını yola fırlatıp yeni maceralar yaşamaya ülkelerine koştururlar.

Bu iki genç oyuncunun başarılarının yanısıra film doğaçlama türünde çekilmiş ve oldukça dikkat çekici diyaloglar var.Çocukluk hayallerinin hayata neler kattığını yaşamları ne kadar zenginleştirdiğini görüyorsunuz.

Izlemenizi tavsiye ederim.

Yönetmen:Gabor Csupo

Oyuncular: Josh Hutcherson, AnnaSophia Robb, Zooey Deschanel, Robert PatrickSenaryo: Jeff Stockwell - David PatersonMüzik: Aaron Zigman

Görüntü Yön: Michael Chapman

Tür: Doğaçlama

Süre: 95 Dk.Yapım Yılı: 2007Ülke: ABDDağıtımcı: UIP
http://disney.go.com/disneypictures/terabithia


Hiç yorum yok: