14 Mayıs 2012

ÖDEMİŞ-BİRGİ-GÖLCÜK-SARDES

İzmir’den ulaşımı oldukça kolay olan Ödemiş seyahati bir hafta sonu gezinizi eğlenceye çevirebilir. Üstelik yolunuzu üşenmeden Bayındır üzerinden giçirirseniz çiçek seralarını görme imkanınızda olabilir. Ancak çiçek alacakların dikkatine bazen seralarda çok yüksek fiyatlarda isteyebilirler. Pazarlık etmek üzere hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Cumartesi günü Ödemiş pazarı var.Bu pazarı gezmenizi özellikle tavsiye ederim.Ardından ana cadde üzerinde yer alan ödemiş köfte satan yerlerde bir yemek molası verin.Biz Halep Atom köftecisini tercih ettik. Çünkü köfteci Hurşit oldukça kalabalıktı. Yağda kızarmış kıtır ekmeğin üzerinde servis edilen bu köfte piyaz ve ayranla tüketildikten sonra üzerinde kemalpaşa tatlısı oldukça iyi gitmekte olduğunu bizzat deneyerek tespit etmiş olduk. Köftecilerden talep ederseniz daha sonra tüketmek üzere hazır köftelerden almanız da mümkün oluyor.Ayrıca bulursanız dolmalık ekmek alabilir yada ekmek dolması yapılan yerlerde bulabilirsiniz.Ancak ekmek dolması genellikle İzmir civarında ramazan ayında yapılmaktadır.Tarifini ise yine bu sitede bulabilirsiniz.Oya pazarına uğrayın.Birbirinden güzel el işi göz nuru çevreler yemeniler ve oyalar çok hoşunuza gidecektir.Yeriniz varsa birbirinden güzel çiçekleride satın alabilirsiniz.Vaktiniz bol ise ve günlerden Pazartesi  değilse Ödemiş müzesini gezebilirsiniz.


Ödemiş çıkışında yolunuzu Birgi yönüne doğru çevirin. Çok güzel bir şekilde özgün mimarisi korunmuş olan bu köyün oldukça uzun bir geçmişi var.

Köye adını veren de Birgi dede (İmam Birgivi) türbesi görülmesi gereken yerlerdendir. İmam Birgivi ‘nin karşı olduğu ve micadele etmesine rağmen kendisinin mezarında adak adamak talepte bulunmak bol bol yapılmaktadır maalesef. Üstelik İmam Birgivi ile ilgili bir çok kült efasanede dolaşmakta. ( http://www.muharremkayamsgsu.tr.gg/%26%23304%3Bmam-Birgivi.htm) iİmam Birgivi hakkındaki bu efsaneleri yukarıdaki  linkten okumanız mümkün. İmam Birgivi adına dolanan söylenceler Ege ve Anadolu insanın şaman ve evliya kültürünü harmanladığını net olarak görebiliyoruz. Ben yola çıkmadan önce özellikle okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca,Türbe ve mezarlık çevresinde turistik eşyalar satılan dükkanlar ve soluklanabileceğiniz bir kafesi de mevcut.Birgi oldukça sakin bir köy. Ancak alınan kararlarla koruma altına alınmış genellikle tek katlı evlerin bulunduğu bu güzel köyün sokaklarında dolaşmak beni çok mutlu etti. Üstelik köyün fırınından hiçbir katkı maddesi eklenmeden hazırlanmış nefis nohut mayalı ekmeklerinde tadına doyamayacaksınız. Birgi de dolaşırken mutlaka Çakırağa konağını gezmelisiniz.17. yüzyılda yapıldığı söylenen konağın duvar resimleride oldukça güzel. Konağın yanında yer alan şark evide görülebilir.

Bu arada Birgi ve Bozdağ gezilerinizi ilkbahar ve yaz aylarında yapmanız daha uygun olur. Kışın ise bence hiç denemeyin. Bozdağ son yıllarda kayak merkezi olarak oldukça tutulmaya başladı ve dik yolları genellikle buzlu olduğundan gezmek için uygun değil ve yanınıza mutlaka zincir almanız gerekir.

Birgi’den çıktıktan sonra yönünüzü A tepesi ve Gölcük yönüne çevirin. Bu yayla yazın dahi 24-25 derece olan ısısıyla size nefis bir serinleme imkanı sunacaktır. Gölcük de tatlı su balığıda avlanmaktadır. Göl kıyısında gözleme erişte patates ve yumurta satan minik tezgahlara da göz gezdirin.Gölcük çıkışında kırk oluk denen dere kıyısında kır kahvelerinde bir çay içebilirsiniz.

Bozdağ’dan inişe geçtiğinizde Lidya’nın başkenti olan Sardes harabelerine uğrayabilirsiniz.Burada özellikle Artemis Tapınağı ve Sunağı’nı , akropol ve gymnassium u görebilirsiniz. (http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/sardes)

Dolu dolu geçirilen bir hafta sonunda ise evinizde huzur dolu ve mutlulukla varacaksınız.İyi tatiller keyifli geziler dilerim…

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Sayın blog yöneticisi Vip danışmanlık olarak makalelerinizi çok beğendik. Ekibimiz olarak başarılarınızın devamını dileriz.

Adsız dedi ki...

Sayın blog yöneticisi Vip danışmanlık olarak makalelerinizi çok beğendik. Ekibimiz olarak başarılarınızın devamını dileriz.

Servis dedi ki...

Reklam rehber olarak siteniz çok ilginç ve dikkat çekici bulduk böyle bir blog oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Sıcak Mutfaklar dedi ki...

Yorumlarınız bana cesaret verdi.Teşekkür ederim.