09 Ekim 2009

FLORANSA BÜYÜCÜSÜSalman Rushdie’nin “Bu kitabı yazmak için yıllarca okuyup araştırma yapmam gerekti,” dediği roman, türlü türlü anlatıcılar, gezginler, serüvenciler tarafından aktarılan, Babur İmparatorluğu ve Osmanlılar, Moğollar ve Rönesans Floransa’sının tarihine ve kültürlerine göndermeler yapan, bölgenin tarihini masallarla kaynaştıran büyüleyici bir yapıt.

Kitaptaki cinsellik ve erotizmin odağı olan güzeller güzeli Floransa Büyücüsü, aslında erkekler dünyasında kendi yazgısına kendisi egemen olmak isteyen bir kadın. Ama kendi kaderine hükmederken, hükümdarların yazgısını bile değiştiriyor ve en parlak dönemlerini yaşayan Mugal payitahtı ile Floransa’nın toplumsal yaşamlarında bir dönüm noktası oluyor.

Floransa Büyücüsü, kader, güzellik, savaşlar, tılsımlar ve sadakatle örülmüş bir yolda Rönesans İtalya’sının saraylarından Hindistan’ın uzak kıyılarına bir solukta uzanacağınız bir başyapıt.

Yazar: Salman Rushdie
Yayınevi: Can Yayınları
Çevirmen: Begüm Kovulmaz
Sayfa sayısı: 390
Basım tarihi: Ağustos 2009
Kategori: Dünya Edebiyatı / Klasikler
***

Bu kitap büyülü bir dünya…Salman Rushdie ‘nin usta kaleminden kitap okumak büyük bir zevk…Ben beş üzerinden beş veriyoruım tam yedi yıldız aldı benden kesinlikle tavsiye ederim…Mutlaka okuyun…Kitabın ilk sayfasından itibaren kendinizi kaptıracak ve kopamayacaksınız.Ben okumaya başladığım da Simyacı’ ya benzettim ve aynı keyifle yalayıp yuttum. Okumamak büyük bir kayıp. Müptelaların mutlaka tadına bakması lazım.

Hiç yorum yok: